Władze miasta upamiętniły dzień, w którym częstochowscy cywile padli ofiarą jednej z pierwszych niemieckich zbrodni II wojny światowej na ziemiach polskich.
4 września 1939 roku doszło do Krwawego Poniedziałku, czyli zbrodni Niemieckich żołnierzy na ludności Częstochowy.Uroczystość upamiętniającą zbrodnię z początku II Wojny Światowej zorganizowano przed tablicą memorialną na placu Jana Pawła II. W imieniu władz Miasta Częstochowy uczestniczył w niej zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak.