Piątek, 13.12.2019 r. imieniny Lucji, Otylii
Słuchaj on-line
Gmina Olsztyn

Sensacyjne odkrycie w ruinach zamku w Olsztynie!

: 07.08.2019 : Piotr Mrówka
Archeologiczna rewelacja z Olsztyna. Znaleziono ślady neandertalczyków

Średniowieczny obiekt skrywa znacznie starsze tajemnice. Podczas prac archeologicznych w jaskini Zamkowej Dolnej odkryto pozostałości po obozowisku neandertalczyków sprzed około 40 tysięcy lat. Naukowcy na miejscu spodziewali się odkryć związanych z historią warowni. Na miejscu funkcjonował piec do wytapianiu metalu, później została przeniesiona tam spiżarnia.

Część dawnych pomieszczeń uda się odrestaurować dzięki pracom realizowanym dzięki unijnemu wsparciu. - Część mieszkalna, tak zwana baszta studzienna, która jest od strony północnej, zostanie zrekonstruowana. Będą tam trzy kondygnacje wystawowe, będa podjazdy dla niepełnosprawnych i drogi dojazdowe - zapowiada Włodzimierz Nabiałek prezes Fundacji Wspólnoty Gruntowej Wsi Olsztyn.

Odkrycia naukowców z epoki kamienia są dziś rzadkością, a bardzo dobrze zachowane pamiątki po neandertalczykach w olsztyńskim zamku pozwolą na przeprowadzenie dalszych badań.

Włodzimierz Nabiałek. Posłuchaj:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.