Wtorek, 19.11.2019 r. imieniny Elzbiety, Seweryna
Słuchaj on-line
Miasto Częstochowa

Kiedy groźne chemikalia znikną z Częstochowy? Gorąca debata radnych

: 17.10.2019 : Piotr Mrówka
Od ponad roku są tykającą bombą chemiczną. Władze miasta i radni wciąż zastanawiają się co z nimi zrobić.
Spotkanie radnych poprzedził happening Częstochowskiego Alarmu Smogowego
Spotkanie radnych poprzedził happening Częstochowskiego Alarmu Smogowego

Temat niebezpiecznych chemikaliów stał się jednym z najważniejszych zagadnień sesji nadzwyczajnej częstochowskich radnych. W mieście znajdują się 4 miejsca, gdzie nielegalnie składuje się groźne substancje.

Część z nich uległa rozszczelnieniu i stanowi ogromne niebezpieczeństwo. - Obecnie wiemy, że odpady znajdują się w 4 miejscach. Jedno znajduje się w centrum, przy ulicy Filomatów. Ze względu na skale zagrożenia i ryzyko, to miejsce powinno być jako pierwsze usuwane. Rzeczywiście, w tym kierunku działamy. To potwierdza, że idziemy we właściwym kierunku - podkreśla Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Urzędzie Miasta w Częstochowie.

Sprawę chemikaliów nagłośnił Częstochowski Alarm Smogowy, który o całym zdarzeniu poinformował prokuraturę. - Widziałem, że one są niezabezpieczone we właściwy sposób. Widziałem, że po prostu się zawalają. Mamy zdjęcie na beczce, które pokazuje, w jaki sposób te odpady są umieszczone. Położone są w piętrach. Te europalety pękają, mauzery się rozszczelniły i przewróciły. W taki sposób jest to przechowywane minimum półtora roku - zauważa Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego. Natychmiastowych działań od władz miasta wymagają radni opozycji. - Chcemy, żeby Pan Prezydent przedstawił radzie, jak wygląda mapa drogowa, na której końcu będzie pozbycie się z naszego miasta niebezpiecznych chemikaliów -apeluje Piotr Wrona, radny Prawa i Sprawiedliwości. Miasto szuka środków na utylizację groźnych chemikaliów. 

Według wstępnych szacunków może to kosztować nawet 60 milionów złotych.

Andrzej Szczerba

Hubert Pietrzak

Piotr Wrona

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.