Piątek, 13.12.2019 r. imieniny Lucji, Otylii
Słuchaj on-line
Miasto Częstochowa

Groźne dla zdrowia i życia odpady w samym centrum Częstochowy.

: 07.10.2019 : Piotr Mrówka
Służby zajmują się wyjaśnieniem sprawy nielegalnego składowiska, które odkryto przy ulicy Filomatów w Częstochowie.

Jeden z magazynów jest wypełniony beczkami i pojemnikami typu mauzer, zawierającymi substancje pochodzenia chemicznego. Sprawę przejęli śledczy z prokuratury regionalnej w Katowicach.

- Dotychczas w tym śledztwie zarzuty przedstawiono 6 podejrzanym.  Zarzuty dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób -podkreśla Agnieszka Wichary, rzecznik prokuratury regionalnej w Katowicach. Podejrzanym za nielegalne składowanie groźnych substancji grozi do 15 lat więzienia. Pomimo śledztwa chemikalia wciąż są na miejscu i stanowią zagrożenie dla mieszkańców. W kwestii ich utylizacji wypowiedziały się władze miasta, które przekonują, że rząd nie potrafi rozwiązać tego typu sytuacji. Kosztami utylizacji obarczone są samorządy. Samo oczyszczenie składowiska z ulicy Filomatów może kosztować nawet 60 milionów złotych.

Władze Częstochowy wystąpili o pomoc do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Agnieszka Wichary

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.